روشها و مشربها - عدل الهی نسخه متنی

اینجــــا یک کتابخانه دیجیتالی است

با بیش از 100000 منبع الکترونیکی رایگان به زبان فارسی ، عربی و انگلیسی

عدل الهی - نسخه متنی

مرتضی مطهری

| نمايش فراداده ، افزودن یک نقد و بررسی
افزودن به کتابخانه شخصی
ارسال به دوستان
جستجو در متن کتاب
بیشتر
تنظیمات قلم

فونت

اندازه قلم

+ - پیش فرض

حالت نمایش

روز نیمروز شب
جستجو در لغت نامه
بیشتر
لیست موضوعات
توضیحات
افزودن یادداشت جدید

حبة من خردل اتينا بها و كفي بنا حاسبين ( 1 ) . " ترازوهاي عدالت را در روز رستاخيز مي نهيم . به احدي هيچ ستمي نخواهد شد و اگر هموزن دانه خردل باشد آن را مي آوريم . اين بس كه ما حسابگر هستيم " . در آيات بسياري از قرآن ، خداوند از ظلم و ستم تنزيه شده است .

مثلا گفته شده است ما كان الله ليظلمهم و لكن كانوا انفسهم يظلمون ( 2 ) . " چنان نيست كه خداوند به آنان ستم كند بلكه آنها چنين اند كه بر خود ستم مي كنند " . در بعضي آيات عادل بودن و قيام به عدل به عنوان يك صفت مثبت براي خداوند ذكر شده است يعني در قرآن تنها به تنزيه از ظلم قناعت نشده است ، بطور مثبت و مستقيم نيز صفت عدالت براي خداوند اثبات شده است ، چنانكه مي فرمايد : شهد الله انه لا اله الا هو و الملائكة و اولوا العلم قائما بالقسط ( 3 ) . " خداوند و فرشتگان و دارندگان دانش ، گواهي مي دهند كه معبودي جز خداي يكتا ، كه بپادارنده عدل است ، نيست " . عليهذا از نظر اسلام شكي نيست كه عدل الهي ، خود حقيقتي است ، و عدالت از صفاتي است كه قطعا بايد خداوند را به آنها موصوف بدانيم .

روشها و مشربها

بطور كلي در مسائل مربوط به مبدء و معاد ، روشها و مشربها متفاوت است . هر يك از اهل حديث ، متكلمين ، حكما ، عرفا و پيروان روش حسي و علوم طبيعي راه و روش خاص دارند . اهل حديث در مسائل مربوط به اصول دين ، مانند مسائل فروع دين ، طرفدار

1. انبياء / . 47 .

2. توبه / . 70 .

3. آل عمران / . 18

/ 136