7 مجازاتهاي اخروي - عدل الهی نسخه متنی

اینجــــا یک کتابخانه دیجیتالی است

با بیش از 100000 منبع الکترونیکی رایگان به زبان فارسی ، عربی و انگلیسی

عدل الهی - نسخه متنی

مرتضی مطهری

| نمايش فراداده ، افزودن یک نقد و بررسی
افزودن به کتابخانه شخصی
ارسال به دوستان
جستجو در متن کتاب
بیشتر
تنظیمات قلم

فونت

اندازه قلم

+ - پیش فرض

حالت نمایش

روز نیمروز شب
جستجو در لغت نامه
بیشتر
لیست موضوعات
توضیحات
افزودن یادداشت جدید

اين بحث مرا به ياد داستان كتابفروش ساده دلي در مدرسه فيضيه مي اندازد : " در سالهايي كه در قم تحصيل مي كردم ، مرد ساده لوحي در مدرسه فيضيه ، كتابفروشي مي كرد . اين مرد بساط خويش را مي گسترد و طلاب از او كتاب مي خريدند .

گاهي كارهاي عجيبي مي كرد و سخنان مضحكي مي گفت كه دهان به دهان مي گشت . يكي از طلاب نقل مي كرد كه روزي براي خريدن كتابي به وي مراجعه كرده پس از ملاحظه كتاب ، قيمت را پرسيدم ، گفت نمي فروشم ، گفتم چرا ؟ گفت اگر بفروشم بايد يك نسخه ديگر بخرم و سر جاي اين بگذارم .

مي گفت از سخن اين كتابفروش خنده ام گرفت ، كتابفروش اگر دائما در حال داد و ستد و مبادله نباشد كتابفروش نيست و سودي نمي برد " . گويي آن كتابفروش از مكتب شعري خيام پيروي مي كرد آنجا كه مي گويد :
  • تا زهره و مه در آسمان گشت پديد
    من در عجبم ز ميفروشان كايشان
    به زانچه فروشند چه خواهند خريد ؟ !  • بهتر ز مي ناب كسي هيچ نديد
    به زانچه فروشند چه خواهند خريد ؟ !
    به زانچه فروشند چه خواهند خريد ؟ !بر مي فروش خرده مي گيرد كه چرا مي را مي فروشد ؟ البته اين خرده گيري به زبان شعر است نه به زبان جد ، لطف و زيبايي خود را نيز مديون همين جهت است . اما وقتي كه اين منطق را با مقياس " جد " مي سنجيم مي بينيم كه چگونه يك ميخواره كار ميفروش را با كار خودش اشتباه مي كند .

براي ميخواره ، مي ، هدف است ، اما براي ميفروش ، وسيله است . ميفروش كارش خريدن و فروختن و سود بدست آوردن و باز از نو همين عمل را تكرار كردن است . كسي كه كارش اين است ، از دست دادن كالا او را ناراحت نمي كند بلكه خوشحال مي شود زيرا جزئي از هدف وسيع اوست .

عارفي كو كه كند فهم ، زبان سوسن تا بپرسد كه چرا رفت و چرا باز آمد ؟ آفرينش همچون سوداگري است . بازار جهان بازار تهيه و فروش و تحصيل سود و باز تكرار اين كار است . " نظام مرگ و زندگي " نظام مبادله است ، نظام افزايش و تكميل است . آنكه مبادله آفرينش را مورد انتقاد قرار مي دهد قانون جهان و هدف آن را نشناخته است . هر نقش را كه ديدي ، جنسش زلامكان است گر نقش رفت غم نيست ، اصلش چو جاودان است

7 مجازاتهاي اخروي

جزاي عمل :

يكي از مسائلي كه در بحث عدل الهي بايد مطرح گردد ، مسأله مجازات اعمال در آخرت است . معاد و رسيدگي به اعمال نيك و زشت ، و پاداش و كيفر دادن به نيكوكاران و بدكاران ، خود از مظاهر عدل الهي است .

معمولا يكي از دلائلي كه براي اثبات معاد اقامه مي شود اين است كه چون خدا عادل و حكيم است ، اعمال بشر را بي محاسبه و پاداش و كيفر نمي گذارد . اميرالمؤمنين ( عليه السلام ) مي فرمايد : " و لئن امهل الله الظالم فلن يفوت اخذه و هو له بالمرصاد علي مجاز طريقه ، و بموضع الشجي من مساغ ريقه " ( 1 ) .

" ممكن است خدا ستمگر را مهلت دهد ولي هرگز او را بي كيفر رها نمي كند ، وي بر سر راه ستمگر كمين كرده و همچون استخواني كه در گلو گير كند راه را بر او مي بندد " . بحث ما در اين بخش ، درباره اثبات معاد از طريق عادل بودن خدا نيست .

1. نهج البلاغة ، خطبه . 96

/ 136